Bir insanın kendisi tanıması için kendisini anlaması gerekli. Bu düşünceden yola çıkarak bir devletin kendisini anlaması için vatandaşını tanıması en önemli şart denilebilir. devlet vatandaşını tanıması için en iyi yol istatistik bilimidir bence. Fakat etkin bir istatistik bilimi Türkiye’de kullanılamıyor. Devletin bir konu için açıkladığı rakamlar genellemenin ötesine geçmiyor. Nüfus sayımı bile doğru düzgün yapılamıyor.Belediyeler kişi başına gelen gelirin artması için neredeyse inekleri bile nüfusa dahil ediyorlar.

İşin başka bir boyutu daha var.Devletin nasıl bir süreçten geçtiğini ve geçmişini çok iyi anlaması gerekliliği.Bu nedenle  Türkiye Cumhuriyeti Selçukludan günümüze gelen kültür birikimini gün yüzüne çıkarıp modern dünyaya uyarlaması gerekiyor.

Yapılması Gerekenler

  • Geçmişten günümüze Türk yaşam tarzının (spordan yemeğe sanattan ekonomik faaliyetlere, sosyal ilişkilere) araştırılıp ana hatların belirlenmesi.
  • Şuan Türkiye’de yaşayan insanları tanımaya yönelik istatistik çalışmaların yapılması.
  • Ve yeni sistemin şuan ki sisteme uygun hale getirilmesi.

  Peki devletin öz değerlerine dönmesi bu kadar basit mi? Sadece düşünmeyle fikir üretmeyle olacak iş mi? Diye sorabilirsiniz.Evet oyuna yeni kurallar getirmek oyunu kendi kurallarına göre oynamak Hele de karşınızda Amerika gibi bir devlet varsa gerçekten zor.Çünkü kapitalist sistemde oyun oynamaya çalışanan bir devletin bu sistemden çıkması demek yalnız kalması demek ve dünyada yalnız kalmak bir devletin çıkarına bir durum değil.Ayrıca sizin yalnız kalmak gibi bir seçeneğiniz de yok.Zincirler üstten aşağıya o kadar sıkı bağlanmış ki çözmek çok zor.

 Mısırlı iktisatçı Samir Amin bu zincirin özellikle kriz yıllarında gevşediğini belirtmiş ve 1929 da yaşanan büyük krizde devletlerin bu zincirden kurtulmak için büyük şansı olduğunu fakat bu şansı iyi kullanamadıklarını konusunda fikirler sunmuştur.

S Barış YazıcıHayata dairnüfus sayımı,samir amin
 Bir insanın kendisi tanıması için kendisini anlaması gerekli. Bu düşünceden yola çıkarak bir devletin kendisini anlaması için vatandaşını tanıması en önemli şart denilebilir. devlet vatandaşını tanıması için en iyi yol istatistik bilimidir bence. Fakat etkin bir istatistik bilimi Türkiye’de kullanılamıyor. Devletin bir konu için açıkladığı rakamlar genellemenin ötesine geçmiyor....