Hereke belediyesinin kapanması ile harekete geçen Çinliler Hereke sanayi bölgesini kurup dünya pazarını ele geçirdiler.Rakı,baklava,lokum derken kültürümüzü yavaş yavaş yabancılara kaptırdığımız bir dönemi yaşıyoruz.Neredeyse Türkiye’nin her ilinin hatta ilçesinin kendine özgü bir ürünü olduğu halde bu ürünlere sahip çıkılması hep lafta kalıyor.

Lafta Kalmayan Bir Proje
Türk kahvesinin kültürel değerine inanan Merve Gürsel, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’ni kurdu. Arzum ve Ülker sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantıya Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Dekanı ve Türkoloji dünyasının duayeni Prof. Emine Gürsoy Naskali ile çeşitli üniversitelerin desteğini de alarak, nesiller için kaynak özelliği taşıyacak bir projeye başlıyor. Bu konuda hazırlanacak olan kitap; kahve ile tanışma tarihinden kahve ticaretine, kahve içme geleneğinin edebiyata yansımasına kadar pek çok önemli noktayı da sunacak.

Merve Gürsel’in bu çabası gerçekten takdire şayan…

S Barış YazıcıTakdire Şayan
Hereke belediyesinin kapanması ile harekete geçen Çinliler Hereke sanayi bölgesini kurup dünya pazarını ele geçirdiler.Rakı,baklava,lokum derken kültürümüzü yavaş yavaş yabancılara kaptırdığımız bir dönemi yaşıyoruz.Neredeyse Türkiye'nin her ilinin hatta ilçesinin kendine özgü bir ürünü olduğu halde bu ürünlere sahip çıkılması hep lafta kalıyor. Lafta Kalmayan Bir Proje Türk kahvesinin kültürel değerine inanan Merve Gürsel, Türk Kahvesi...