Tohum

Dünya nüfusu 7 milyarı geçti her geçen gün nüfus artıyor.Dünya tohum ticaretinin %57’sine sahip olan 10 şirket nüfus artışını bahane ederek bu nüfus artışını besleyebilmek için GDO’lu besinlerin haklılığını ispatlamaya çalışıyorlar.Fakat GDO’lu tohumlarla ilk başlarda verimi arttırmak mümkün görünse de bu verim artışını devamlı kılmak olanaklı değil ayrıca GDO’lu besinlerin zararları konusunda her geçen gün yeni şeyler duyuyoruz.Amaç aslında verim artışı filan değil bana göre 10 uluslararası tohum üreticisinin %57’lik payını %100’e çıkarmak.

Patates üretimi yapan bir çiftçi olduğunuzu düşünün.GDO’lu akrep geni enjekte edilmiş patatesi ektiniz.

  • Patatesi yiyen bir çok böcekten kurtuldunuz.
  • Verim 3 kat arttı.
  • 100birim kazanırken 300birim kazandınız.

Sizin için herşey yolunda görünüyor.Ama 3.yıla geldiğinizde

  • O patatesten verim alamadığınız için mecburen yurtdışından tohum getirmek zorunda kalacaksınız.
  • Eğer 10 firma bu ticaretin %100’ünü elde ederse ki edecek fiyatları da doğal olarak onlar belirleyecek siz patates için servet ödemek zorunda kalacaksınız.
  • Topraklarınız kirlenecek
  • Yeni böcek türleri çıkacak
  • Bu patates yüzünden kanser olacaksınız.

Benim Projem

İnsanlar çocuklarına bir şeyler bırakmak istiyorsa bence bırakacakları en güzel ticari değer Anadolu toprağından hiçbir dönüşüme uğramamış üzerinde oynanmamış tohumlar bırakmak.10 yıl içerisinde o tohumların değerleri o kadar fazla olacak ki insanlar tohum bulabilmek için servetlerini ortaya dökecekler.

Bu düşünce aklıma geldiğinde araştırma yaptım bu fikri ilk ortaya atan büyük Şair Can Yücel’miş paranın bankası oluyor da neden tohumun olmasın demiş ama ben böyle kurumların uluslararası sermaye karşısında dayanacağını zannetmiyorum en kötü ihtimal bir gün o kurumlarda yangın çıkmasıdır ki onun için insanlar tohum olayı ile kişisel olarak ilgilenmeliler.

Not:Tohum saklama koşullarını hangi bitki tohumlarının 10-20 yıl saklanabileceğini araştırdım ama fazla sonuç bulamadım bu bilgilere ulaştıkça sitemde yayınlamaya devam edeceğim.