Tarihsel Sosyoloji

Anadolu’da erkeğin kadının önünde yürümesi ve çocukların toplum içerisinde sevilmemesi gibi adetler vardır.Bu adetlere günümüzün şartları ile bakıldığında bir çok eleştiri çıkarabilirsiniz.Bu adetlerin nedenleri ise toplum tarafından sorgulanmaz.Meraklı bir tarihçi bu adetleri incelediğinde şu sonuca varmış.Anadolu’da büyük savaşların sonunda erkek nüfusu azalmış dul kadınların ve yetimlerin sayısı çok fazla oranda artmıştı.Bunun için erkekler eşleri ile yolda yürürken dul kadınlar etkilenmesin diye araya eşleri ile mesafe koyar yetim çocukların yanlarında kendi çocuklarını sevmezlerdi.Ve böylece bu davranış günümüze kadar geldi.Meğerse bu adetlerin altında çok ince düşünceler gizliymiş.

Okullarda öğretilen tarih bilgisayar oyunları gibidir genelde Türkler bazı nedenlerden dolayı düşmanla karşılaşır savaşırlar kazanırlar ya da kaybederler sonuçları da şunlar olur.Bu kadar insan bu savaşlardan nasıl etkilenmiş nasıl davranışlar geliştirmişler.günümüze nasıl yansımış,bizim şuanda ki davranışlarımız üzerinde etkileri ne bu konuların hepsi araştırılmalı ve bizlere sunulmalı.Yoksa savaşların tarihini ezberleyip kim kimi yenmiş konuşmanın bir mantığı yok.

 

***Bu yazıya başlık ararken zorlandım.Konunun tarihsel sosyoloji ile ilgisi var mı, yok mu?(Bu arada var mı? Yok mu? olarak yazılmıyormuş öğrendim.)Tam olarak bilmiyorum.Bu konuda beni bilgilendirecek insanlara minnettar olurum.