Tamirhane

tamir

Fütüristler 5-10 sene içerisinde ürün tamirinin ortadan kalkacağını ve kullan at ürünlerin hayatımıza gireceği öngörüsünde bulunuyor ve ekonomiye kapitalizmin doğası gereği tüketim üzerinden baktıkları için tasarruf kavramını bir kenara atıyorlar bana göre en vicdanlı ekonomik sistem tasarruf üzerine kurulan ekonomik sistemdir bu yazımın konusu olmadığı için ayrıntıya inmeyeceğim.

Bence ekonomide her zaman en güçlü veya en iyi uyum sağlayan değil çoğu kez kendi farkını kendi olarak ortaya koyabilen ülkeler başarılı olabilir.Tasarruf bu coğrafyanın en büyük artı değeridir bozulan bir ürünü atıp yenisini almaktansa onarıp tamir etmek hem ideal olandır hem de bir farktır.Bu farktan yola çıkarak Edirne gibi sınıra yakın bir şehrimizi tamirhane üssüne çevirebiliriz. Düşünsenize Avrupa’dan onarılmak üzere binlerce çeşit ürünün Edirne’de tamirhanelerde onarıldığını onarılmayanların dönüştürüldüğünü ve daha fakir ülkelere ihracat malı olarak satıldığını ülke için yeni bir gelir kapısı açılmaz mı?

Avrupa’nın belirli bölgelerinde tamir edilecek ürünleri toplamak için merkezler açılabilir. Buralardan toplanan ürünler Türkiye’de tamir edildikten sonra “Türkiye’de Tamir Edilmiştir” damgası ile ekonomiye kazandırılabilir.Gelişmiş ülkelerinin her birinin uzmanlaştığı alanlar var İtalya deyince tasarım Almanya deyince mekanik geliyorsa insanların aklına Türkiye deyince de tamir gelse iyi olmaz mı? Türkiye geleceği tamir ediyor sloganıyla bu yola çıkılabilir.