Oyun Teorisi

Yıl 2011 siz F16 savaş pilotusunuz.Cudi dağında PKK’lıların bir sığınakta oldukları bilgisi verildi ve Diyarbakır havaalanından havalanıp Cudi’de ki sığınakların bulunduğu bölgeye giderken 2 adet olan bombalarınızdan birini yolda gördüğünüz terorist gurubun üzerine bıraktınız.Cudi’de sığınakların bulunduğu bölgeye ulaştığınızda 1 tane bomba ile etkisiz hale getirilebilecek 1 sağlam sığınak, 1 tanede baraka tarzında sığınak gördünüz.Hangi sığınağa bomba atarsınız.

Bombayı hangi sığınağa atarsınız?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Peki Pkk’lı olsanız

Hangi sığınağa kaçarsınız?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Günlük hayatta patronunuz, sevgiliniz ya da ülkenizi yönetenlerin sizi yönlendirmeye çalıştığını sık sık görürsünüz. Size önerdikleri oyun, seçeneklerden birinin kesinlikle daha parlak göründüğü bir seçimdir. Bu seçenekte karar kıldığınız zaman karşınıza yeni bir oyun çıkar ve böylelikle kısa bir süre sonra akılcı seçimlerinizin sizi aslında hiçbir zaman istememiş olduğunuz bir yere getirdiğini görür ve tuzağa düştüğünüzü anlarsınız. Bu noktaya gelmemek için yapacağınız şey arada bir beklenmedik biçimde davranmaktır. En çekici görünen seçeneklerden uzak durduğunuz zaman kaybettiğiniz şeylerin karşılığında daha özgür olabilirsiniz. Doğal olarak hedefiniz sadece beklenmedik biçimde davranmak değil, bunu belli bir olasılık stratejisine uygun olarak yapmaktır.

Bu yazıyı ve örneği vermemin amacı oyunteorisi.com adresini kuran ve bu konuda emek harcayan Julia Mandelbrot takma isimli kardeşimizin yaptıklarını takdire şayan bulmamdan.Ayrıca yukarıda ki anket sonuçlarından da bir yazı çıkacağına eminim…