Osmanlı Şerbeti

Osmanlı mutfak kültüründe şerbet çok önemli bir yere sahipti sonuçta ice tea,coca cola,sprite,fanta vb içecekler yoktu.Şimdi bu içecekler mevcut ama Osmanlı şerbeti yok.Halbu ki Osmanlı şerbetlerinin bir çok türü var ve diğer içecekler gibi zararlı değil…
Bu şerbetler girişimciler tarafından yatırıma dönüştürülebilir.(Mesela Ülker grubu ColaTurka’ya harcadığı parayla Osmanlı Şerbetlerini tekrardan moda haline getirebilirdi.) fakat yıllardır bu konuda bir gelişme yok market raflarında şerbetler görmüyoruz.Bence bu konuda araştırmaların yapılıp şifa kaynağı olan milli içeceğimizin üretimine başlanmalı…Eğer bu yapılabilirse Osmanlı sayesinde dünyaya yayılan ingilizce’ye sherbet,italyancaya sorbetto Fransızcaya sorbet olarak geçen şerbet eski günlerine dönebilir.

Ş E R B E T  T A R İ F L E R İ

Çilek şerbeti

Malzemesi:
500 gr çilek
1 lt su
130 gr toz şeker (%100 pancar şekeri)

Hazırlanışı: Çilekler temizlenip ayıklandıktan sonra, akşamdan şekerle karıştırılıp sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Tencereye alınıp suyu ilave edilir ve hepsi birlikte kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 5 dakika kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılırak soğumaya bırakılır.
Soğuyunca tülbentten süzdürülüp soğuk olarak servis edilir.

Karadut şerbeti

Malzemesi:
500 gr karadut
130 gr şeker (%100 pancar şekeri)
1 lt su

Hazırlanışı: Karadut ayıklanıp temizlendikten sonra akşamdan şekerle karıştırılıp sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Tencereye alınıp suyu ilave edilir ve hepsi birlikte kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 5 dakika kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Soğuyunca tülbentten süzdürülüp soğuk olarak servis edilir.

Gül şerbeti

Malzemesi:
500 gr gül yaprağı
130 gr şeker (%100 pancar şekeri)
1lt su

Hazırlanışı: Gül yaprakları ile şeker ovulur. Rengi ve kokusunun bağdaşması için 2 – 3 saat bekletilir. Suyu ilave edilip hafif ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan 3 dakika sonra ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Tülbentten süzdürdükten sonra soğuk olarak servis edilir.

Frambuaz şerbeti

Malzemesi:
500 gr frambuaz
130 gr toz şeker (%100 pancar şekeri)
1 adet kabuk tarçın
1 lt su

Hazırlanışı: Frambuazlar temizlenip ayıklandıktan sonra şekerle karıştırılıp 2 – 3 saat kadar bekletilir. Su ve kabuk tarçın ilave edilip kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır. Süzgeçten süzdürüldükten sonra soğuk olarak servis edilir.
Not: Servis ederken şerbetin içerisine taze frambuaz taneleri konulabilir.

Kızılcık şerbeti

Malzemesi:
500 gr kızılcık
300 gr toz şeker (%100 pancar şekeri)
2 tatlı kaşığı limon suyu
1 lt su

Hazırlanışı: Kızılcıklar yıkanır ve suyun yarısı tencereye alınıp kaynatılır. Kaynamış kızılcıklar, süzgeçte ezilerek suyu geçirilir. Suyun kalan diğer yarısı ile şeker beraber kaynatılır. Kaynayınca kızılcık suyu eklenip bir taşım beraber kaynatılır. Limon suyu ilave edilip ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuk olarak servis edilir.