Namaz ve Yaşam Çiçeği

Yazılarımı takip edenler için bu konuyu anlamak çok zor olmayacaktır ama ilk defa bu yazıyla karşılaşıyorsanız şunu söyleyebilirim.

“Herşey Herşey İle İlgili”

ART400FlowerOfLife

Yukarıda ki şekil yaşam çiçeğinin insan bedenine yansımasıdır.Ortada renklerle işaretli olan noktalar 7 ana çakrayı sağ ve sol kısımdaki noktalarda 12 tali çakrayı oluşturup müddessir suresi 31.ayette işaret edilen 19 sayısının anlamına işaret eder.Bu sayılar dikkat ettiyseniz bir fibonacci dizisidir yani her sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu oluşan sayı dizisidir.

…2-5-7-12-19…

Yukarıdaki şekle dönecek olursak gördüğünüz gibi 5 tane iç içe geçmiş halka görünüyor.5 rakamının yazının başlığı ile ilgili olacağını anlamışsınızdır umarım.

NAMAZ VAKİTLERİ TEORİSİ

namaz vakitleri

İnsan gözü ışığın 380nm ile 780nm arasındaki dalgaboylarını algılayabilir.Güneş ışığı tüm renklerin bir araya geldiği beyaz ışıktır.İslam dininde namaz vakitleri güneşin konumuna göre ayarlanır ve bu konumlar çakra merkezleri ile birebir uyumludur aşağıdaki tabloda bunu bulabilirsiniz

çakra1

Örnek vermek gerekirse güneş batarken kırmızı bir hal alır.Kırmızı kök çakranın rengi olmakla birlikte yatsı namazının da vaktidir.Yeri gelmişken bir hadis

  • “İki serinlik namazını sabah ve ikindiyi kılan insan cennete girer.”

Sabah namazı taç çakra yani birlik çakrası iken ikindi namazı kalp çakrası ile uyumludur.Yani manevi olarak iki ana merkez.

Hadis;

  • “Namaz konusunda insanların ecir bakımından en büyük olanı; derece derece uzak olup da mescide yürüyerek gelenlerdir.”

Yani cami ile ev arasında uzaklık olunca gün ışığına çıkıp o vaktin renginden daha fazla pay almak söz konusu

Sonuç

Güneş ışığı ve renk bilgisi ile namaz vakitlerini kusursuz olarak bilmek mümkün böylelikle diyanet işleri belki iftar sahur vakitlerini hesaplayabilir.

güneşYazının başında herşey herşey ile ilgili yazmıştım bu cümle de boşa gitmesin

çakra2
Fecr suresi 1.ayetin yorumunu size bırakıyor;

FECR VAKTİNE ANDOLSUN