Mutluluk Alanı

Her insan hayatı boyunca +1 ile -1 arasında kendi mutluluk bölgelerini oluşturur ve bu bölgelerin sınırlarını bir çok etken belirler. (karakter,çevre,eğitim,vb.)

Mesela hayatını evinde ki kanepe ve işyerinde ki masası arasında sürdüren bir insanın mutluluk bölgesi de sınırlı olacaktır hatta bu sınırlar bir süre sonra aşılmaz duvarlara dönüşecektir konunun bu noktasında bir deneyden bahsetmek istiyorum;

Bilim adamları 30cm yüksekliğinde bir cam kavanozun içerisine pireleri koyup kavanozun kapağını kapatırlar ve

 zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler.
Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘hayat dersi’ne sadık halde yaşarlar…

 

Çoğu insan kendisini mutsuz eden mutluluk alanında yaşar ama bunu değiştirmek için hiçbirşey yapmaz bir maceraya atılmayı,bir yenilik yapmayı düşünmez bile.Çünkü sürüp giden belli bir yaşama koşullanmış durumdadır.Bu koşullanma da mutsuzluğunu fark edememesine yol açar.+0,3 ile -0,5 mutluluk alanına kendisini hapsetmiş bir insan bu sınırları hayatına kendisi koyar.