İstanbul’da ki trafik hergün biraz daha artmakta çözüm için üretilen yollarında gelecekten çok bugünü kurtarma adına olduğu söylenebilir.Metrobüs sistemi de bu yollardan bir tanesi.Metrobüs fikrini üreten ekibin bence kendilerine iki soru sorması gerekliydi.

1-İki şeridi trafiğe kapatmadan bir sistem geliştirebilir miyiz?

2-Bu sistem en uygun fiyatla nasıl yapılabilir?

Bu soruları belki sordular belki de sormadılar bilinmez ama Çinliler bu sorulardan yola çıkarak Tünel Otobüsleri 2011 yılında üretmek için çalışmalara başladılar.Bence Türkiye’de bu sistemin daha maliyeti düşük olanını ve gelişmişini yapabilecek kurumlar ve mühendisler var.Şimdiden çalışmaya başlarlarsa çinlilere yetişebiliriz.

Tünel Otobüs sistemini fotoğrafa bakarak ve video’yu izleyerek anlayabilirsiniz.Umarım yetkili birileri de bu yazımı okurlar.

S Barış YazıcıYeni Fikirler
İstanbul'da ki trafik hergün biraz daha artmakta çözüm için üretilen yollarında gelecekten çok bugünü kurtarma adına olduğu söylenebilir.Metrobüs sistemi de bu yollardan bir tanesi.Metrobüs fikrini üreten ekibin bence kendilerine iki soru sorması gerekliydi. 1-İki şeridi trafiğe kapatmadan bir sistem geliştirebilir miyiz? 2-Bu sistem en uygun fiyatla nasıl yapılabilir? Bu soruları belki sordular...