Necip Fazıl’ın ansiklopedi sığdırdığı kelimeleri okuduğum bir dönemde. Bir arkadaşımın Nazım Hikmet’in “Memleketimden insan manzaraları” kitabından bahsetmesiyle başladı bu serüven.

 Direndim ilk başlarda ,ama arkadaşım cevval çıkmıştı. Kitabı bana hediye etti.Bir süre kitap masa sandalye dolap etrafında dolaştıktan sonra ellerime ulaştı. Okumaya başlayınca öyle bir kapıldım ki kitaba hayatımın kitabı;”Memleketimden İnsan Manzaraları” oldu…(5 defa okudum söylemesi ayıp)

 Kitapta 1908-1945 yılları arasında ki zaman diliminin öyküsünü anlatılıyor. Düz yazı,şiir,senaryo her şeyden biraz kullanmış  kitapta Nazım HİKMET.Ama sanatta teknik detaylar benim için hiç önemli değil ben genelde bana hissettirdikleriyle ilgiliyim sanatın.

 Nazım Hikmet bana göre “Memleketimden insan manzaraları” kitabında boş bir tuvale kelimeleri saçmış fakat kelimeleri hayalgücünde birleştirip resmi görmeyi okuyucuya bırakmış yani kitap hayalgücünüzün sınırlarıyla sınırlı bir anlamda.ve tuvalde, kelimelerde, kahramanlarda çıplak…

 Gelelim neden bunları yazdığım kısmına;

Ben bu kitabın filminin veya dizisinin yapılmasını istiyorum…Eminim başyapıt olacaktır yönetmen için…

S Barış YazıcıYeni Fikirlermemleketimden insan manzaraları,nazım hikmet filmleri,nazım hikmet memleketimden
Necip Fazıl’ın ansiklopedi sığdırdığı kelimeleri okuduğum bir dönemde. Bir arkadaşımın Nazım Hikmet’in “Memleketimden insan manzaraları” kitabından bahsetmesiyle başladı bu serüven.  Direndim ilk başlarda ,ama arkadaşım cevval çıkmıştı. Kitabı bana hediye etti.Bir süre kitap masa sandalye dolap etrafında dolaştıktan sonra ellerime ulaştı. Okumaya başlayınca öyle bir kapıldım ki kitaba hayatımın kitabı;”Memleketimden...