Lady Godiva

Ülker grubu 850 milyon dolar’a ünlü çikolata firmasını bünyesine kattı.1926’da Brüksel’de kurulan Godiva, tüm dünyada yaklaşık 450 butik ve 9 bin 300 satış noktası ile hizmet veriyor. Markanın ürün gamı, premium çikolatadan bisküviye, kekten çikolatalı barlara kadar uzanıyor. Şirketin 2007 yılı cirosu 500 milyon dolar.

Ünlü marka ismini yüzyıllar önce İngiltere’de yaşayan Lady Godiva’dan alıyor, halkına kötü davranan kocası Lord Leofric’in aksine iyi kalbi ve güzelliğiyle nam salmıştı. Lady Godiva, ısrarla kocasının İngiliz halkına uyguladığı ağır vergilerin kaldırılmasını istiyordu. Lord Leofric ise vergilerin kaldırılması için eşine ilginç bir teklif sundu: “Çok güzel bir kadın olarak çırılçıplak sokakta atla gezerken eğer halkın evlerinde oturup sana bakmazlarsa, vergiler geçersiz olacak.” Lady Godiva halkın rahata ermesi için eşinin isteğini tereddüt etmeden kabul eder. Sabah olduğunda kadife tenli olarak anılan Lady Godiva, çırılçıplak sokaklarda atıyla bütün şehri gezer.
Ve Lady Godiva’nın düşündüğü gibi tek bir perde ona bakmak için aralanmaz. Halkına güvenen Lady Godiva, bahsi kazanır ve eşi de verdiği sözü tutarak vergilendirmeyi hafifletir.

Biraz önce Godiva’nın çikolata fiyatlarına baktım.Lady Godiva yaşasaydı herhalde çıplak gezdiği için utanırdı.Gerçekten bu dünya çelişkilerle dolu ayrıca Ülker Grubu’nun bu markayı nasıl yöneteceğini çok merak ediyorum.