Küçük Ayasofya ve Astronomi

Küçük Ayasofya Cami

Aşk,ihtiras,kin,nefret ve entrika dolu bir film önerim var.Filmin kahramanları köy çocuğu İmparator I.Justinianus ve sirk kızı İmparatoriçe Theodora…Bizans tahtında yaşananları destansı bir dille anlatıyor film ve filmin en önemli özelliği henüz çekilmemiş olması…

İmparator Anastasius’a karşı gerçekleştirilen bir komploda adı geçen I.Justinianus ve amcası Justinus, idamdan, imparatorun rüyasına giren Aziz Sergios ve Aziz Bachios’un Anastasius’a, onların suikast ile bir ilgilerinin olmadığını söylemesi ile kurtulurlar. Amcasından sonra imparator olan I.Justinianus kendisini kurtaran azizler için 527 yılında Sergius Bacchus Kilisesi’nin yapımına başlar.

Sergius Bacchus Kilisesi Yapılış Tarihi

Kilisenin yapılmaya başladığı tarih 527 yılı fakat ay ve gün olarak kaynaklarda bulunmuyor fakat mantık yürüterek bir tarih bulunabilir

  • I.Justinianus 1 Ağustos 527 tarihinde imparator oldu
  • İki romalı asker olan Sergius ve Bacchus inançları yüzünden işkence ile öldürüldüler geleneksel olarak 7 Ekim tarihinde aziz ilan edilen iki asker için anma törenleri düzenlenir.

Sonuç olarak Küçük Ayasofya’nın yapımına başlandığı tarih üzerine mantık yürütürsek 7 Ekim 527 en olası tarihtir.

Küçük Ayasofya Planı ve Yıldız Haritası

Küçük Ayasofya Cami Planı

7 Ekim 527 Tarihli Yıldız Haritası

7 Ekim 527 Tarihli yıldız haritası

Plan ve yıldız haritası

Mimari ve Yıldız Haritası

Görüldüğü gibi kubbe mimarisi aslında yıldız haritasının bir yansıması olarak mimaride kullanılmakta ayrıca yapıda bulunan kolonlar arasında(1-2-3-4-5-6-7) belirli bir düzenle yerleştirilen semboller de burçları tanımlamaktadır.

Semboller ve burçlar

Sonuç Olarak

  •  İlber Ortaylı’nın Bizans Tarihçisi yetiştirmemiz lazım düşüncesinin ne kadar haklı olduğunu anladım çünkü araştırma yaparken birçok konuda gerekli bilgiye ulaşmada kaynaklar yetersiz kalıyor.
  •  Sergius ve Bacchus Kilisesi’nin en önemli yönü Ayasofya Kilisesi mimarisi için temel oluşturmasıdır birçok deneme Sergius ve Bacchus Kilisesi inşaatında yapılmış ve Ayasofya’da bu denemeler uygulanmıştır.
  •  Osmanlı dönemine gelindiğinde de Sergius ve Bacchus Kilisesi Küçük Ayasofya ismi ile camiye çevrilmiştir.
  •  Astronominin mimaride kullanımı konusuna referans olacak bu bilgi ayrıca Ayasofya’daki sembollerin çözümlenmesine ve I Justiniaus dönemine ışık tutacaktır.
Bu yazı 26 Kasım 2018 tarihinde yayınlanmıştır.Tüm yasal hakları Barış Yazıcı'ya aittir.