Kenger Sakızı

kenger

Darende Belediyesi’nin internet sayfasını incelerken uzun zamandır bazı pazarlarda gördüğüm ama ismini bilmediğim kenger sakızına rastladım.Kenger Sakızı  yüksek yerlerde ,dağların sarp kayalık bölgelerinde kendiliğinden yetişen dikenli,şifalı bir bitkidir.kurak iklimi sever.bu bitkiden çoğumuzun bildiği anadolunun çok özel doğal ürünü olan kenger (dağ) sakızı elde edilir.Bilinen bileşimi mastix (sakız ) dır.

İnsan sağlığı için bugüne kadar tespit edilmiş ,bilinen hiçbir zararı yoktur.bunun aksine çeşitli hastalıkların giderilmesi için faydalıdır.Doğal ilaç olarak bilinir.TEspit edilen faydaları şunlardır :

 • Çürük dişin üstüne kenger sakızı konulup ısıtılan demirin sakızın üzerinde gezdirilmesi suretiyle dişağrısı giderici
  Patlayan kulak zarının düzelmesi,
  Safra kesesinden taş düşürme,
  Kalp damarlarının gevşemesi,
  Dişetlerini kuvvetlendirici,
  Orta kulak iltihaplanması,
  Mide ağrısı ve şişkinliği,
  Aperatif / iştah açıcı,
  Dişleri temizleyici,
  Çene gevşemesi,
  Hazımsızlık ,
  Tansiyon,
  Yüz felci,
  Şeker,

Bütün bunlar ürün için artı ama satış şekline gelince günümüzde Kengeri bilmeyen bir insanın geçerken kenger sakızı almasının imkanı yok bence. Bu sorun Türkiye’de her sektörde kendini gösteriyor ürünü sattıranın ambalaj olduğunu anlayamadık hala.

Ambalaj konusunda uzmanların Kenger Sakızı üzerinde çalışmaları ve bu ürünün tüm ülkeye hatta dünyaya yayılması için çalışmaların yapılması gerekli.Kenger bu ülkenin bir değeri ise değerini bilmek gerekli