Kuvayı Milliyeci Kartallı Kâzım (İbrahim Göleber) 1895 yılında o  zaman Kartal’a bağlı olan Yayalar Köyünde doğdu. Bahçıvanlık yapan ve  demiryollarında çalışan İbrahim Göleber, memleketin işgali üstüne Kuvayı  Milliye’ye katılarak direnişe destek verdi. Göleber’in direnişe  katkısını, tarihe tanıklığını ve kişiliğini ise Nazım Hikmet Kuvayı  Milliye Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaralarında şiirleştirerek  ölümsüzleştirdi. Şiirlerinde Göleber’i Kartallı Kâzım olarak adlandıran  Nazım Hikmet, O’nu şöyle betimler:

 

“Dövüştü pir aşkına,

Yaralandı birkaç kere

Ve saire

Ve kavga bittiği zaman

Ne çiftlik sahibi oldu,

ne apartıman.

Kavgadan önce Kartal’da bahçivandı,

Kavgadan sonra Kartal’da bahçivan…

” İşte büyük şair Nazım Hikmet, Kuvayı Milliye kahramanı İbrahim Göleber’i , Kartallı Kâzım adıyla böyle anlattı şiirlerinde.

Kartallı Kazım’ın dev heykeli İstanbul Kartal’da geçenlerde açıldı.Bu heykel insanların Kartallı Kazım kimdir diye araştırmasına yol açmışsa ne mutlu.Burdan bu projeye destek veren ve hayata geçiren tüm yetkilileri kutluyorum.

Benim Projem

Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye ve Memleketimden İnsan Manzaraları kitaplarında bulunan kahramanların oyuncaklarının yapılıp bir kompozisyon dahilinde çocuklara ve yetişkinlere sunulması.Bu fikir umarım oyuncak firmalarının ilgisini çeker.

ayrıca şu yazımıda okursanız sevinirim:Memleketimden insan manzaraları

S Barış YazıcıYeni Fikirler
Kuvayı Milliyeci Kartallı Kâzım (İbrahim Göleber) 1895 yılında o  zaman Kartal’a bağlı olan Yayalar Köyünde doğdu. Bahçıvanlık yapan ve  demiryollarında çalışan İbrahim Göleber, memleketin işgali üstüne Kuvayı  Milliye’ye katılarak direnişe destek verdi. Göleber’in direnişe  katkısını, tarihe tanıklığını ve kişiliğini ise Nazım Hikmet Kuvayı  Milliye Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaralarında...