1950’li yıllarda Tren yolları yapımını askıya alıp Amerika’nında teşvikleri ile araba yolları yapmaya girişmişiz.Ve o dönemde Amerikalı mühendisler gelmiş Türkiye’ye. Bir kısım imar çalışmalarına rehberlik ediyorlarmış. O zamanlarda yol güzergâhını belirleyecek alet yok, eleman yok. Na fı’a mühendisleri eşeği yokuşa sürüyorlar, arkasından, elemanlar şeritmetre çekiyor ve eşeğin ayak izlerine kazık çakıp istikamet belirliyorlarmış. Bunu gören Amerikalı mühendis, pratiği kavrayamamış ve sormuş: – Ne yapıyorlar böyle? – Rampada yolun güzergâhını belirliyorlar. – Anlayamadım? – Eşek %7 eğimin üstüne çıkmaz, biz de eşeğin izinde kazık çakıp rampada yol güzergâhı belirliyoruz.
Deyince Amerikalı katılarak gülmeye başlamış. Yatışınca da sormuş: – Peki, eşek bulamayınca ne yapıyorsunuz? Türk Usta bozgun… cevap vermiş:
– Amerika’dan mühendis getirtiyoruz.

S Barış YazıcıOrdan Burdan
1950'li yıllarda Tren yolları yapımını askıya alıp Amerika'nında teşvikleri ile araba yolları yapmaya girişmişiz.Ve o dönemde Amerikalı mühendisler gelmiş Türkiye'ye. Bir kısım imar çalışmalarına rehberlik ediyorlarmış. O zamanlarda yol güzergâhını belirleyecek alet yok, eleman yok. Na fı'a mühendisleri eşeği yokuşa sürüyorlar, arkasından, elemanlar şeritmetre çekiyor ve eşeğin ayak izlerine...