Eğitimde Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Geçenlerde okuduğum bir habere göre,devlet ilköğretim ders kitaplarını kendisi dağıtıyormuş ve kitap adeti 67milyon 305bin 258 taneyi buluyor.Şöyle bir hesap yaptım:

1 Ton kağıt için 17 adet ağaç kesiliyor. Ortalama bir kitabın ağırlığını 300gr olarak hesaplarsak bir kitap için 0,0051 ağaç 64.305.208 kitap için 343.256 tane ağacı kesmek zorunda kalıyoruz.(Tabi baskı maliyetleri,elektrik,su vb giderler de var.)

Peki devlet dokunmatik ekrana sahip internete bağlanabilen yazı yazılabilen güneş panelleri ile şarj edilebilen bir ürün üretse veya üretilmesi için girişimcilere destek verse ve bu ürün tüm ilköğretim sınıflarına dağıtılsa nasıl olur.

Düşünsenize hem bu kadar ağaç kesilmez. Müfredat değişti diye yeniden kitap alma sıkıntısından kurtarılır hemde teknoloji ile eğitim gören bir gençliğe sahip olunur. Çok mu zor?

Böyle bir ürün üretilse doğu ile batı arasında eğitim farkı kalmaz. Öğrencilerin takibi kolaylaşır. Hakkâri’nin bir köyünde bulunan bir çocuk devlet kütüphanelerinde bulunan kitapları okuyabilir. Ağaçlar kesilmek zorunda kalmaz. Bu ürün ihraç edilebilir. Faydaları saymakla bitmez. Zararları konusunda da önleyici sistemler geliştirmek çok kolay olur.