Din ve Bilim

 İsrail son yıllarda fosfor bombası denilen acımasız silahları Filistinliler üzerinde deniyor.Fosfor bombaları uçaklardan atılıyor ve nefes alan insanları içerden dışarıya yakıyor.Tarihte buna örnek olarak fil vakası verilebilir.Kabe’yi yıkmak için üzere büyük bir orduyla gelen
Yemen valisi Ebrehe’nin ordusuna kuşlar saldırmış.Ve pençelerinde taşıdıkları balçıkları ordunun üzerine atıp helak etmişlerdi bu olay kuranda Fil suresinde şu şekilde anlatılır;

“Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.”

 İsrail bu olayı saldırılarında referans almış olabilir mi? Bunu bilmek zor.Ama benim anlatmaya çalışacağım konu için iyi bir giriş olacağını zannediyorum.

 Küçükken gittiğim kuran kursunda hoca ayakta işemek günahtır idrar meleklerin üzerine sıçrar demişti.Belki de bir çocuğa böyle anlatmanın daha basit olacağını düşünmüştür hoca kimbilir.Hatta yağmur damlalarının her birini bir meleğin indirdiğine onun için hiçbir damlanın birbirine değmediğine dair söylemleri de olmuştu.Gusül abdesttini anlatılırken iğne ucu kadar yer kalmadan vücudun yıkanması gerektiğini de öğrenmiştim.Velhasıl-ı kelam din bize bir hikaye anlatılıyormuş gibi anlatıldı.

 Ayakta hacet gidermek üzerinize idrar gelme ihtimali göz önünde bulundurularak söylenmiş olabilir.Hatta ayakta hacet gidermenin prostat hastalığının nedenlerinden sayıldığı da bir gerçek.

 Yağmur damlalarının aynı elektrik yüküne sahip olduğu için birbirlerine değmediği bilimsel bir gerçek.

 Gusül abdestti vücutta biriken elektrik yükünün nötrlenmesi için gereken bir şey olduğu da bilinen gerçeklerden.

 Bu örnekler çoğaltılabilir.Burada anlatmaya çalıştığım şey şu din adamları çoğunlukla işin kolayına kaçmış veya işin gerçek manasından bir haber insanlara bu bilgileri aktarmışlar.Bilim adamları da din başka bilim başka diyerek inanç üzerine araştırmalar yapmaktan kaçınmışlar.Ama en önemli neden bu değil bence.İnanç üzerine bilimsel çalışmaların yapılabilmesi için “neden?” sorusunun sorulması gerekli fakat bu soruyu sormak insanda inancı sorgulamaya götürüyor.Ve inancı da sorgulamak dinden çıkma sebebi sayılabiliyor çoğu kez.

“Neden?” sorusu  “neden acaba?” sorusu ile değiştirilse ve ilahiyatçılar tavuktan kurban olur mu?Diş fırçalamak orucu bozar mı?Kutuplar da namaz kaç vakit gibi sorulardan kurtulabilse ve olaylara düşüncelere inançlara önyargısız bakabilen bilim adamları ile ortak bir platformda buluşabilseler Kuran-ı Kerim bilimsel çalışmalar için referans olabilir?

 Mesela

Namaz neden acaba 5 vakit

Hocalar neden acaba safları sık ve düzgün tutun diye öğütlerler.(Mesela Cuma namazı sırasında ortamın enerji haritaları çıkarılabilir.Saf tutmanın neden önemli olduğu ortaya çıkarılabilir.)

 Müslümanlar neden acaba kabe’ye doğru yönelip namaz kılıyorlar.(Kabe’nin dünyanın  altın oran 1,618 kordinatında olduğu kanıtlandı sizde google earth yöntemi ile kanıtlayabilirsiniz bu durumu.)

 Dinde yasaklanmış şeylerin nedenleri araştırılabilir.Sosyolojik,psikolojik yönleri araştırılabilir.

 Mesela iktisatta faiz kaldırıldığı zaman nasıl bir ekonomik sistemin mümkün olabileceği araştırılabilir.

 Bugün hacerül esved taşı için bilimsel verileri araştırdım internette fakat şuana kadar yapılmış bir çalışmaya rastlamadım.(Siz böyle bir bilgiye sahipseniz benimle paylaşırsanız sevinirim.)

 Bu örneklerde çoğaltılabilir.

 Bu çalışmalardan çıkacak sonuçlar ile bilimsel makaleler,icatlar,belgeseller,tv programları vb şeyler yapılabilir.Ama çağrı filminin yabancılar tarafından yapıldığını düşünürsek bu dediklerim zor…

 Ama dediklerimden yola çıkarak düşünülebilirse Nuh’un gemisi olayından bile yüzlerce sonuç çıkarılabilir…

Ünlü yönetici, “Bilmem gereken her şeyi, Nuh’un Gemisi’nden ögrendim,” demiş. İşte ögrendikleri..

1- Dogru gemiyi kaçırma.

2- Hepimizin aynı gemide oldugunu unutma.

3- Vakit gelip çatmadan planını yap. Hazreti Nuh, gemisini inşa ederken yagmur yagmıyordu!

4- Kendine hep iyi bak ve büyük günü bekle. Altmışına merdiven dayadıgında bile, gerçekten büyük bir iş yapman için önün açılabilir.

5- Eleştirileri dinle, eleştirenlere kulak asma, yapılması gerekeni yapmaya devam et.

6- Gelecegini zirveler üzerine kur, dalgalar sana ulaşamasın.

7- Ne olur ne olmaz, eşinle yola çık.

8- Hız her zaman kazandırmaz. Yılanlar da gemideydi, panterler de…

9- Üzerinde aşırı baskı hissettiginde, bir süre boşlukta yüz.

10- Titanik’in profesyoneller, Nuh’un Gemisi’nin ise amatörler tarafından yapıldıgını unutma.

11- Fırtınanın gücü ne olursa olsun, eger dogru saftaysan, seni bekleyen bir gökkuşagı mutlaka vardır.

Dünya bir ayna gibidir; siz onu gülümseyerek karşılarsanız, o da size gülümser:)