Cirit

Cirit denilince çoğumuzun aklına; atın üstünde bir adamın rakibine sırık gibi bir şeyi fırlatıp vurmaya çalıştığı bir oyun gelir.Ama genellikle çok az insan bu oyunun kurallarını bilir veya hayatında bir kez bile olsa izleme fırsatı bulmuştur. Anadolu’nun kara yağız köylüleri tarafından oynandığı için de insanların tenis, golf, buz pateni, gibi elit gözüken sporlara olan ilgisi kadar çekici gelmez.

 Cirit’i araştırırken Kültür Bakanlığının sitesine bir göz attım. Şu paragrafı görünce;

“Cirit Oyunu, daha 40-50 yıl öncesine değin Anadolu’da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Balıkesir, Söğüt, Konya, Kars, Erzurum ve Bayburt yörelerinde yaşamaya devam etti. 20-25 yıldan beri Konya ve Balıkesir’de tarihe karıştı.”

Üzüldüm.Koca kültür bakanlığının elinden bir şey gelmemiş Cirit tarihe karışmış bazı bölgelerde…

Cirit konusunda ki fikrim;

1-Cirit için kuralların standart hale getirilmesi. Tüm ayrıntıların belirlenmesi ve puanlama sisteminin oturtulması.Aşağıda bulunan kural bu sporun ne derece asil bir yapıya sahip olduğunun ispatıdır.

“Atlı ciritte hiçbir spor müsabakasında bulunmayan rakibi bağışlama ,affetme şeklinde bir davranış vardır. Hasmının önünü kesip,ona ciritle vurma imkanı varken vurmayıp bağışlayan sporcu puan kazanmaktadır.Vurma imkanı yüzde yüz mevcut iken,o anda zayıf düsene vurmayı zul kabul ederek bağışlama yolunun seçilmesi, Bu yönüyle spor ve erdemin birlikte anıldığı asil bir yapıya sahiptir.”

2-Cirit için yapılacak profesyonel anlamda bir müsabaka alanının(Er Meydanı) yapılması.

3-Cirit oynayanların kıyafetlerinin tasarımının yapılması.(Hatta Cemil İPEKÇİ yapsın bence.)

4-Güvenlik önlemleri için yapılacaklar.

  • Cirit için standartların belirlenmesi ve tekrardan tasarımlarının yapılması
  • Kask ve düşme esnasında yaşanacak yaralanmalara karşı geliştirilecek ürünlerin tasarım ve üretimi
  • At üzerinde kullanılacak ürünlerin tasarım ve üretimi

 

Bu çalışmalardan sonra, cirit sporunun özünü kaybetmeden devamlılığı sağlayabiliriz hem de kendimize özgü olan ata sporumuzun keyfine varırız.

Ama bu konuda ki en büyük hedef Dünya’ya Cirit’i kabul ettirmek ve olimpiyatlarda bir spor dalı olarak yer almasını sağlamaktır.