Cin Hastanesi

Bir soruna çözüm üretirken sorunun tespit edilmesi ve sorun için fikir üretilmesi gerekli fakat Türkiye’de genelde soruna çözüm üretilmesindense sorunun nedenlerine takılıp kalıyorlar.Sorunun tespit ve çözümü konusunda Cin Hastanesi örneğini verebilirim

Cin Hastanesi, 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov’un talimatıyla kurulmuş. Uzmanlar batıl inançlara sahip halkın, cinci, büyücü gibi insanlara gittiğini, üstüne para verip büyülerle, tılsımlarla kandırılıp sömürüldüklerini söyleyince Cumhurbaşkanı Kadirov da “Kuran da cinlerin varlığını ve insanlara etkisini kabul etmektedir. Madem halk bu tür tedaviye bir ihtiyaç duyuyor, öyle ise bu işi kalpazanların, cahillerin eline bırakmayalım. Bu tür hastaları dine uygun biçimde tedavi etmek üzere ruhani bir hastane açalım” diyerek merkezin açılmasını sağlamış. Hastaneye gelenler ücretsiz tedavi ediliyor. Merkezin tüm masrafları Kadirov’un babası eski Cumhurbaşkanı Ahmet Hacı Kadirov Vakfı bütçesinden karşılanıyor.

Yukarıda ki örnekte cumhurbaşkanı hem sorunu tespit etmiş hemde soruna çözüm üretmiş.Bizim ülkemizde de böyle bir sorun var.bu şekilde bir çözüm üretilebilir.Daha ileri gidilip bilim insanları projeye dahil edilebilir.Hatta Osmanlı’da ki bu tür hastanelerin yöntemleri de incelenerek(Su sesi,musiki vb) bu konuda alternatifler yaratılabilir.