Cennet Irmakları

merkür çeşmesi

Daha önceki yazılarımı takip ettiyseniz. Kuran’da anlatılan cennetteki;

Pınarlar:Hormonlar

İpek elbiseler:Damarlar

Koltuklar:Organların yerleşim planı

Yeşil Elbiseli Hizmetçiler:Lenf sistemi

Kevser Havuzu:Böbrekler

Dolgun Kadeh:Safra Kesesi

Billur kadehler:Ak Yuvar

olduğu üzerine teorilerimi sıralamıştım.Bu yazımın konusu cennetteki nehirler.Kuran’da

  • Maide 85
  • Maide  119
  • Tevbe 100
  • Yunus 9

Surelerinde geçen ifade iyiler için “altlarından ırmaklar akan nehirler” hazırlandığıdır.Bu nehirler Muhammed Suresinden aktarıldığına göre;

  • Takva sahiplerine vaadedilen cennetin durumu şudur ki; içinde kokusu değişmeyen sudan nehirler, tadı bozulmayan sütten nehirler, içenlere lezzet veren şaraptan nehirler ve saf (süzülmüş) baldan nehirler bulunur. Onlar için orada her çeşit meyve bulunur ve (onlar için) Rab’lerinden mağfiret vardır. ateşte devamlı kalacak olan ve hamîm  içirilen, bu sebeple bağırsakları parçalanan kimsenin durumu gibi midir?(Muhammed 15)

Kokusu değişmeyen su,tadı bozulmayan süt,süzme bal ve şarap  nehirleridir.

“ALTLARINDAN IRMAKLAR AKAR” TEORİSİ

Böbrek taşı düşürme,prostat,sağlıksız adet süreçleri,iktidarsızlık gibi şikayetler insanın hayatını olumsuz şekilde etkileyebilecek hastalıklardır.Böbrek taşı düşürürken ölmek isteyenleri bile duymuşsunuzdur.Kanuni’nin dediği gibi;

“halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Alt tarafınızdan akan ırmakları bir düşünelim (kadın-erkek)

  • İdrar:Süzme bal
  • Kan:Şarap
  • Döl:Süt
  • ve hepsinde su

Kokusu değişmeyen su:Eğer vücudunuzda bir enfeksiyon varsa idrarınızın kokusu değişir.Bu dışkının kokusu içinde geçerlidir.

Tadı bozulmayan süt:Menide yoğun miktarda glikoz bulunur.Bu yüzden beslenme meni üzerinde belirleyici bir ünsurdur.Bilim adamları

Kahve, soğan, karnabahar, lahana, sarımsak, brokoli, alkol ve sigaranın meninin tadını acılaştırdığını fazla kırmızı etle beslenmenin ise meninin tadını tuzlu yaptığını belirlemişlerdir.

İçenlere lezzet veren şarap:Kan kırmızı renkli hayati bir sıvıdır.Kan ile ilgili hastalıklarda vücudun ne tür zorluklarla karşılaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.Bütün vücudun yararlandığı kan içenlere yani tüm vücuda afiyet verir

Süzme Bal:Böbreklerden ürinasyon işlemi ile salgılanan ve üretra vasıtası ile boşaltılan genelde steril durumda vücudun yan ürünü olan bir sıvıdır.İdrar renginin koyu sarı olması, genellikle çok fazla sıvı tüketmediğinizin göstergesidir. Açık sarı da çok fazla sıvı içtiğinizi veya idrar sökücü ilaç alıyor olduğunuzu gösterir.İdrar renginde ideal olan ise ikisinin ortası süzme bal rengidir.

Özetle

  • Şüphesiz Allah, inanıp salih ameller işleyenleri, içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. İnkâr edenler ise (dünya zevklerinden) yararlanırlar ve hayvanların yediği gibi yerler. Onların kalacakları yer ateştir.(Muhammed 12)

**Yazıya eklediğim resim sembolizmde Merkür Çeşmesi olarak bilinen ve benim altından ırmaklar akan ifadesi ile bağdaştırdığım bir konudur.Belki birgün onu da yazarım.