Boğaz Çakrası ve Maide Suresi

İsmi:Vishuddha Çakra

Yeri: Boyunla boğaz arasındaki çukurda, boyun omurunun hizasındadır.

Rengi; açık mavi, alın çakranın rengi, kalp çakranın pembesi, yeşili veya altın sarısı karışabilir.

İlgili unsur; “Esir”

İlgili duyusu; işitme.

İlgili bölgeleri; boyun. Ensede alt çakrası var. İki çakra kombine çalışıyor, ikisinin de açık olması gerekiyor.

boğaz çakra

İlgili organlar; boğaz, çene, kulaklar, ses, soluk borusu, bronşlar, ciğerlerin üst kısmı, yemek borusu ve kollarımız.

İlgili salgı bezi; trioid bezi. İskelet ve iç organların gelişiminde, bedensel ve ruhsal gelişimde çok önemli. Beden ile ruhsal alem arasındaki kapı. Kandaki kalsiyumu, iyot metabolizmasını ayarlıyor.

Sembolü; 16 yapraklı lotus.

Boğaz Çakrasının kapanma sebepleri

Bu çakra elem, ifade edilmemiş kızgınlık, korku, duygusal ve fiziksel istismar gibi oluşumlarda tıkanır.

Dürüst olmama durumları, yalan-dolan, dedikodu ve her türlü istismar boğazın zedelenmesine yol açar.Alkol, sigara, dinlendirici-canlandırcı ilaçlar ve aşırı beslenme de zedeleyici unsurlardandır.İşte bu unsurlar daha alttaki çakralardan “üçüncü göz” ve “taç” çakraya yönelen enerji akımını olumsuz etkiler.

Bu çakra az çalışıyor ise:

saman altından su yürüten, güvenilmez, zayıf karakterli, ürkek bir yapı sergiler. Boğaz hastalıkları, ağız ve dişeti sorunları az çalışma ile alakalı olabilmektedir. Konuşma korkusu, sessiz kalma isteği ve sır tutamama özellikleri az çalışma ile ilişkilendirilebilir.

MAİDE SURESİ VE BOĞAZ ÇAKRASI

Kuranda cehennemin katların biri olarak tanımlanan

Cahîm: Son derece şiddetli ve büyük, alevleri kat kat yükselen kızgın ateş. Lügat manası olarak da derin bir kuyuda şiddetle yanan kor manasına gelmektedir.

Şimdi Maide Suresi ayetlerine geçelim

  • 86-İnkar edenlere ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince işte onlar cahim ehlidir
  • 87-Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri (kendinize) haram etmeyin ve (Allah’ın koyduğu) sınırları aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.
  • 88-Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden helal, iyi ve temiz olarak yiyin ve kendisine inanmakta olduğunuz Allah’a karşı gelmekten sakının.
  • 89- Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hallisinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkanı) bulamazsa onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah size âyetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.
  • 90-Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

BOĞAZ ÇAKRASI TEORİSİ

Görüldüğü gibi ayetlerde boğaz çakrayı korumanın yolları anlatılmakta hatta verdiğiniz sözleri tutamadığınız zaman kapanan boğaz çakranızı üç gün oruç tutarak açabileceğinizi bildirmektedir