2011 yılı itibari ile Türkiye nüfusu 72.752.325 kişi ülkemizin her alanda çok büyük sorunları ve bu sorunlara üretilmesi gereken yeni fikirlere ihtiyacı var.Fakat bu kadar büyük sorunları çözmesi için o kadar az bir kesim hareket ediyor ki problemlere çözümde bence bu kesim yeterince etkin olamıyor. Halbu ki bu ülkede her konuda fikir üretebilecek çok fazla sayıda insan var.

Bu dünyada en adil dağıtılmış olan şey akıldır. Çünkü kimse kendi aklını yetersiz bulmaz. Fakat akıl akıldan üstündür atasözümüzde bence teori değil kanundur. Ortak problemlerimize ortak bir çözüm bulunması ise en mantıklı yoldur. Türkiye’nin güçlü devlet olmasındansa zeki devlet olması bence hepimizin faydasına.

Benim Projem

İş dünyası beyin jimnastiği kavramını kısıtlamalar, engellemeler olmadan düşünmek ve yaratıcılığın özgür bırakılması anlamında kullanıyor. Şirketler sorunlara çözüm ararken beyin jimnastiği toplantıları yönetmek için profesyonellerle çalışıyor ve özgün sonuçlar elde etmeyi deniyor.

Benim projem devletin bir internet sitesi(pligg tarzında bir site olabilir)vasıtası ile fikir bulunması gereken konularda halka fikir üretme şansı vermesi.

Bu site devlet kurumları için fikir bulunmasının yanında özel sektör içinde fikir üretebilir olmalı.10 kişilik bir ekip bu sitenin yönetilmesinde yeterli olacaktır. Bu 10 kişinin ücretleri de siteye alınacak reklamlar sayesinde çıkarılabilir.

Sitenin işleyişi şu şekilde olacak

  • Herhangi bir konuda fikir ihtiyacı olan kurum siteye başvurusunu yapacak.
  • Devlet kurumlarından ücret talep edilmeyecek ama özel sektör fikirler karşılığında ödeme yapacaklar.
  • Siteye fikir ihtiyacı olan konu konulduktan sonra öncelikli olarak devletin yayın organlarında duyurulacak.
  • Site ziyaretçileri fikirlerini yazıp diğer fikirlere oy verebilecekler.
  • Site yöneticileri bu fikirleri düzenleyip ilgili kuruma gönderecekler.

S Barış YazıcıYeni Fikirler
2011 yılı itibari ile Türkiye nüfusu 72.752.325 kişi ülkemizin her alanda çok büyük sorunları ve bu sorunlara üretilmesi gereken yeni fikirlere ihtiyacı var.Fakat bu kadar büyük sorunları çözmesi için o kadar az bir kesim hareket ediyor ki problemlere çözümde bence bu kesim yeterince etkin olamıyor. Halbu ki bu ülkede...