2004 YILI VE BATAN İNTERNET PROJELERİ

   2004 yılına gelindiğinde artık üniversite eğitimi bitmiş kariyer.net’te CV dolduruyordum.İnternet kafelerin neredeyse yarıdan fazlası batmıştı.Her eve bilgisayar girmeye başladığı dönemlerdi hatta bir tanıdığımın çocuğuna bilgisayar alıp büyüdüğünde kullanır diye sakladığını duyduğumda gülme krizine girdiğimi hatırlıyorum.Ve bugün okuduklarımdan anlıyorum ki 2004 yılına gelindiğinde dünyada bir çok milyon dolarlık internet sitesi batmış bunlara örnek olarak;

Musicmaker.com

Kullanıcıların kendi seçtikleri şarkılardan onlara bir CD oluşturup, 10 dolara satıyorlardı. Bir sene içinde 117,6 milyon dolar kâr elde ettiler ve müzik devi EMI ortaklardan biri oldu. Zamanla iyi şarkıların telif haklarını almakta zorluklar çıktı ve NAPSTER bu işi bedavaya yapınca hisseler yok pahasına satıldı ve şirket battı.

Iam.com

Oyuncu adaylarına profil oluşturup, profillerin Hollywood oyuncu seçme ajansları tarafından görüntülenmesini sağlayan bir siteydi. Role uygun bulunan bir profil karşılığında komisyon alan siteye, aşırı talep oldu ve bu profil yığılması karşısında Hollywood ilgisiz kaldı. Iam.com, 48 milyon dolarlık kapitaliyle, çok geçmeden batan şirketler arasında yerini aldı.

Furniture.com

İsim hakları için 2,5 milyon dolar harcadılar. Mobilyaları ucuza satmalarına rağmen, nakliye parası çok fazla tuttuğu için kullanıcılar tarafından tercih edilmedi. Furniture.com, mobilya devi IKEA ile de rekabet edemedi ve battı.

Iharvest.com

6,9 milyon dolar yatırımla kuruldu. İnternet sayfalarını hafızaya alan bir yazılım satıyordu. Kullanıcılar, Internet Explorer’in “save” (kaydet) seçeneğini kullanmayı tercih etti. Şirket, Microsoft kullanmayan azınlık gruba hitap ettiğinden piyasada tutunamadı ve Eylül 2001’de battı.

Emarker.com

Radyoda çalan parçaların ismini öğrenmek isteyenlere bir cihaz satıyordu. Alınan kutu sayesinde zaman ve radyo kanalı kaydediliyor ve İnternet’e bağlanılarak parçanın adı öğreniliyordu. Dinleyicilere, radyoyu direkt arayıp sormak daha kolay geldi ve şirket battı.

Foodoo.com

Online yemek tarifi veren bir İngiliz sitesiydi. Amazon.com’da bile 8.500 yemek kitabı varken kullanıcılar İnternet’e bağlanıp yemek tarifi almayı tercih etmedi ve şirket 1 milyon pound’luk yatırımla battı.

Eletter.com

Şirketlere posta hizmeti vermek için kuruldu. Şirketlerin mektuplarını basıp, katlayıp, postalayarak onlara tasarruf ettirmeyi hedefledi. Şirketler bu iş için liseli öğrencileri kullanınca ve rakipleri US Post Office olunca, eletter.com da 100 çalışanı ve 23 milyon dolar yatırımıyla battı.

Toysrus.com

Çok yavaş altyapısı olan bir İnternet sitesi kurdular. Verilen siparişler de kullanıcıya zamanında ulaşmayınca 1,5 milyon dolar cezaya çarptırıldılar. Onlar da kendi sitelerini kapatıp http://amazon.com’dan hizmet vermeye başladılar.

Contentville.com

Kullanıcılar, siteden para karşılığında dönem ödevleri, sunumlar ve tezler alabiliyorlardı. Kendi rızaları olmadan yazıları ve araştırmaları kullanılan öğretmenler ve yazarlar haklarını arayınca, iş mahkemelik oldu. Bu hizmeti ücretsiz veren siteler de kurulunca, http://contentville.com’a olan güven sarsıldı ve şirket 2001 sonunda hizmet dışı kaldı.

İnternet’te milyon dolarlık bütçelerle kurulan ve yanlış taktikler sonucu batan şirketler ilginizi çekiyorsa, Philip J. Kaplan tarafından yazılan F’D Companies’i, mutlaka okumalısınız. Bu işlerin içinden gelen biri tarafından yazılan kitap, farklı bir bakış açısı ve kıvrak anlatımıyla keyifle okunuyor.

2004 yılında geleceği öngöremeyen internet siteleri ve uygulamaları yavaş yavaş piyasadan siliniyorlardı 1994 teki MIRC,ICQ ve kısmen SKYPE piyasadan silinmiş yerini MSN almıştı Yonja gibi arkadaşlık siteleri yayılmaya başlamıştı ve 2004 yılında Facebook internet ortamına adım attı…